sobota, 26 stycznia 2013

Abażury koronkowe

Wykonałam je w ramach projektu z Projektowania Tekstyliów Dekoracyjnych.

W zależności od prowadzącego zajęcia i zadania wyglądały bardzo różnie. W moim przypadku wymyśliłam (a raczej nie ja tylko koleżanka ;)), żeby zrobić koronkowe abażury na podstawie tutoriali dostępnych w sieci. Użyłam koronkowej taśmy, a nie serwetek jak to podają w filmikach i przygotowałam, koniec końców, dwa abażury (najpierw się zaoferowałam, że będzie ich pięć, głupia ja!).

Pierwszy był wykonany metodą z internetu, więc nie było to zbyt odkrywcze. ;) Paskami taśmy zanurzonymi w Wikolu obkleiłam połowę nadmuchanego balonika. Po dwudziestu czterech godzinach, spuszczając z niego powietrze otrzymałam w miarę sztywny abażur - wystarczająco, aby spokojnie wisiał z lampką, ale kłopotliwy w transporcie.






Drugi jest zupełnie inny. Odcinki taśmy o różnych długościach przyszyłam ręcznie do dwóch współśrodkowych okręgów z grubego drutu.  Na ich końcach zostały przymocowane metalowe koniki, które już prezentowałam na blogu. Dzięki nim koronka ładnie się prostuje i nie plącze.



Trzy słowa o przeznaczeniu zaprojektowanych lamp. Główny materiał jakim jest koronkowa taśma determinuje w pewnym sensie i zawęża możliwości ich zastosowania. Ażurowa struktura i biały kolor nadają im romantyczny charakter. Całość wygląda lekko, niewinnie, wprawia w melancholię. Taśmy są bardzo delikatne, kobiece. Nie pasują do męskiego gabinetu. Zostały stworzone z myślą o pokoju dziecięcym (niemowlęcym, dziewczęcym) lub kobiecym miejscu w domu, np. w okolicy ulubionego fotela, w którym Pani domu lubi czytać książki albo ponad stolikiem, przy którym spotykają się kobiety na długich rozmowach, ewentualnie odnalazłyby się również w garderobie niejednej marzycielki.



Tekstylia w przemyśle powstają jako odpowiedź na konkretną potrzebę. Parametry fizyko-chemiczne oraz wygląd określają dość konkretnie ich przeznaczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku technicznych czy medycznych wyrobów włókienniczych oraz tych, które mają bezpośredni kontakt z człowiekiem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tekstyliów dekoracyjnych. Oczywiście, one także mają jakieś ograniczenia wynikające z funkcji, ale to nie one determinują kształt wyrobu. Wygląd i walory estetyczne to nadrzędne cechy dekoracyjnych wyrobów włókienniczych . W obliczu takiego stwierdzenia projektant może zadać sobie pytanie, czy tekstylia „niedekoracyjne” mogą takimi się stać? I jak to zrobić? Czy produkt o konkretnym zastosowaniu musi zawsze tak być wykorzystywany? Jak kreatywnie użyć go inaczej by wybór ten był uzasadniony? Z tego powodu zdecydowałam się użyć koronkowej taśmy, której przeznaczeniem z pewnością nie jest stworzenie abażurów.

Żałuję, że nie mam zdjęć drugiej niezapalonej lampki. Teraz już niestety za późno, projekt oddałam i zapewne zginie gdzieś w czeluściach wydziału... ;)

4 komentarze:

  1. Nie tylko dla dzieci, jak w kategorii posta ;). Cudne Ci wyszły, Ewciu te abażury!! Zmotywowałaś mnie do działania, bo od dawna chcę tą metodą zrobić.. bombki choinkowe. Mam nadzieję, że pokażesz nam jeszcze kilka takich wytworów :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm... no nie wiem, nie było takowych w planach. ;) Ale wezmę to pod uwagę :)

      Usuń
  2. cudowne, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona...
    dziękujemy za maila, watro było tu zajrzeć, wkrótce się skontaktujemy... na razie ogarniamy stronę
    pozdrawiamy
    intechnicolor.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. piękny. gratuluję wyobraźni i pomysłu. spróbuję coś takiego zrobić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *